Student se ptá profesora: "Jak by se dalo vysvětlit slovo "dilema"?" Profesor se usměje a odpovídá: "Lepší ilustraci pro tento příklad neznám... Představte si, že ležíte uprostřed obrovské postele mezi překrásnou mladou ženou na jedné straně a homosexuálem na druhé straně. Ke komu z nich se otočíte zády?"
První den po letních prázdninách r. 2050 v páté třídě jedné základní školy učitel kontroluje přítomnost žáků: "Mustafa El Ekh Zeri." - "Zde." - "Achmed El Cabul." - "Zde." - Kadir Sel Ohlmi." - "Zde." - "Mohammed End Ahrha." - "Zde." - "Mi Cha Elves Ely." Ticho... "Mi Cha Elves Ely." Nikdo se nehlásí... "Ješte jednou - Mi Cha Elves Ely!" V zadní lavici vstane chlapeček a pípne: "To bych moh bejt asi já, ale čte se to Michael Veselý."
Paní učitelka zkouší násobilku. Pepíček si při každé odpovědi posliní hlavu. "Pročpak to děláš?" ptá se paní učitelka. "Maminka vždycky večer říká tatínkovi: nasliň si hlavičku, půjde ti to líp!"
Žáci psali slohovou práci na téma "Naše kočka." Honzík napsal jenom jednu větu: "Naše kočka měla tři koťata." Práci odevzdal. Učitelka mu ji vrátila se slovy: "Nezdá se ti to málo?" Honzík tedy sloh přepracoval: "Naše kočka měla osm koťat."
Paní učitelka se ptá dětí: "Kdo mi řekne jednoduchou větu?" Přihlásí se Anička a říká: "Dívka mává." - "Dobře, teď tu větu rozviň." - "Dívka mává na vojáka." - "Dobře, teď ji zkrať." - "Štětka."
Přijde podnapilý student na zkoušku z chemie. Vytáhne si otázku "Rozdělení sacharidů (cukry)". Sedne si a napíše: "Křišťálový a práškový" a odevzdá to zkoušející profesorce. Ta mu na to říká: "Když napíšete nějaké ještě blbější rozdělení, tak vám tu zkoušku dám." Student si sedne a napíše: "Vanilkový a skořicový".
Učitel vysvětluje dětem: "Tradice - to je něco, co přechází z otce na syna. Honzíku, můžeš uvést nějaký příklad?" - "Moje kalhoty..."
Pokud žák v minulosti tvrdil, že krokodýl je ryba, byla to chyba. Dnes to pochopitelně chyba není, nýbrž je to žákův osobitý vlastní názor, který má právo zastávat. Na učiteli je, aby nezranil žákovu osobnost, či nenarušil jeho sebevědomí. Musí proto vytvořit vstřícnou edukační atmosféru a pro dané tvrzení najít vhodnou interpretaci. Např.: "Správně, Pepo, krokodýl patří mezi ryby, mezi obojživelníky. I mezi tropický hmyz, zkrátka mezi všechny obyvatele afrických řek. Patří mezi ně, protože spolu s nimi tvoří jednu velkou šťastnou rodinu, které se říká ekosystém. A jinak je to plaz, ty debile!!!"
Na gymnáziu přednáší učitelka stojaté vlnění a jako příklad dává vhození kamene do vody. Pak se ptá třídy: "A znáte ještě nějaký jiný přiklad?" Přihlásí se jeden kluk a říká: "Tak třeba reproduktor." - "Dobře, a vysvětlíte nám princip?" - "No, hodíme ho do vody."
"Jakpak se učí váš syn, paní Kropáčková?" - "Ani se neptejte. Na rodičovské sdružení chodím pod pseudonymem."
<
51,
52,
53,
54,
55,
56,
57,
58,
59,
60,
61,
62,
63,
64,
65,
66,
67,
68,
69,
70,
71,
72,
73,
74,
75,
>